ПРО ОДНЕ Й ТЕ САМЕ ГОВОРИМО ПО-РІЗНОМУ.
СИНОНІМИ
Мета уроку. Дати уявлення учням про
синоніми-слова. шо по-різному називають одне й те саме. Вчити використовувати
їх в усному мовленні. Попереджувати повтори у тексті. Сприяти розвитку
багатства словника та образності мови. Виховувати спостережливість, мовне
чуття.
Матеріал. Мовний матеріал, словники, картки-слова.
Хід уроку
Вчитель. Сьогодні, любі мої,
ми з вами знову підемо в гості. Цього разу до Словника Словниковича. У Словника
Словниковича є багато братів- словників. Є словник тлумачний, є-орфографічний,
є словники синонімів, антонімів, омонімів, крилатих виразів...
Сьогодні наша зустріч зі Словником Словниковичем, що містить слова, які
одні і ті ж предмети називають по-різному.
- Доброго ранку, Словнику Словниковичу. А що ви робите?
Словник. Сергійко написав
твір, і я його перечитую Ось послухайте.
На
Новий рік тато з мамою подарували мені цуценя. Цуценя було маленьке, кумедне.
Цуценя любило гратися. Цуценя завжди ходило за мною. Цуценя навіть їло зі мною.
І спало цуценя на килимку біля мого ліжка. Отак ми з цуценям здружилися. І
зараз цуценя живе у нас і дуже швидко росте.
Сподобалось?
Діти. Ні...
Словник. А чому?
Якщо діти не спромоглися здогадатися самі, то треба допомогти їм
зрозуміти, що слово “цуценя” часто повторюється.
Словник. Згоден, а що треба
зробити, щоб цього не було?
Діти. Замінити це слово.
Словник. Давайте спробуємо.
Діти і Словник Словникович коректують текст, замінюючи слово “цуценя”
синонімами.
На
Новий рік тато з мамою подарували мені цуценя. Песик був маленьким і кумедніш.
Він любив гратися і завжди ходив за мною. Ми навіть їли вдвох.
А спав Рекс на килимку біля мого ліжка -
охороняв. Отак ми з ним здружилися. І зараз собача живе у нас і швидко росте.
Вчитель. Ну от, зовсім інша
справа. Тепер текст звучить гарно. А якими словами ви замінили слово “цуценя”?
(Песик, воно, собача, Рекс.)
Слова, що по-різному називають одне і те ж,-це синоніми.
Входить
хлопчик- Слово.
Вчитель. Чого ти блукаєш?
Хлопчик-Слово.
Я брата шукаю.
На ймення ми різні,
а суть в нас одна:
синоніми ми- тобто схожі слова.
-Допоможемо хлопчикові.
Ось
на дошці 20 слів, що розташовані у 2 стовпчики. Кожному слову з першого
стовпчика віднайдіть пару зі слів другого стовпчика. Ви, напевне, вже
зрозуміли, що синоніми можна знайти серед слів будь-якої частини мови. Є
синоніми-іменники, прикметники, дієслова. Допоможемо братикам словам знайти
одне одного.
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif)
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.gif)
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image003.gif)
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image004.gif)
Люба
дорога
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image005.gif)
Іграшка
гарний
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image006.gif)
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image007.gif)
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image008.gif)
Розповідь подивився
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image009.gif)
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image010.gif)
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image011.gif)
Учениця книжка
Діти
з’єднують слова.
Вчитель. Тепер ти
задоволений?
Хлопчик Синонім. Звичайно, з
другом жити набагато краще. Дякую вам, діти. Тепер, я знаю, ви ніколи про нас —
синонімів - не забудете. І ми вам у роботі допоможемо, щоб мова ваша була
милозвучною, багатою... А тепер йдемо до Сергійка, щоб допомогти йому виправити
твір. Словнику Словниковичу, поспішаймо!
СЛОВА —
БЛИЗНЮКИ. ОМОНІМИ
Мета уроку. Дати учням уявлення про те, що
слово може мати кілька значень. Ознайомити з терміном “омонім” - багатозначний.
Вчити розрізняти омоніми за лексичним значенням. Ознайомити зі словами,
лексичне значення яких залежить від наголосу. Формувати активний словник,
збагачувати дитяче мовлення; формувати мовленнєву культуру.
Матеріал. Мовний матеріал, предметні малюнки.
Хід уроку
Вчитель. Діти, погляньте на
ці малюнки. Які вони різні! Але у них є чимало спільного. Я об’єдную в групу
ось ці малюнки. Що це?
Діти. Ключ від дверей, скрипічний ключ,
журавлиний ключ, джерело- ключ, ключ-відгадка до ребуса (загадки).
Коли
діти дають неточну відповідь, то за допомогою питань допомагаємо їм знайти
потрібну відповідь. Малюнки підписуємо і визначаємо, яке слово повторюється.
Вчитель. П’ять разів ми повторили слово
“ключ”. П’ять значень знайшли. Слова написані однаково — погляньте, як близнюки
схожі, а значення-характер мають різний. Звуться такі слова — омоніми. Зараз ми
пограємо в гру “Назви одним словом”.
Хід гри
Серед серії малюнків треба вибрати кілька, які можна назвати одним
слово-омонімом.
![]() |
Вчитель. Молодці, впоралися.
А тепер вслухайтесь у звучання цих слів: замок — замок
дорога — дорога
Що у них змінюється?
Діти. Наголос.
Вчитель. А чи тільки
наголос? Що означає слово замок? А замок? Ну
от
ми з вами і відгадали секрет цих слів — вони пишуться однаково, а
значення мають різне. Разом з братами — синонімами та антонімами — омоніми
збагачують нашу мову, роблять її невимовно прекрасною. Це - слова творці.
Давайте з їх допомогою створимо казку. Допоможете мені?
Діти. Звичайно, допоможемо.
Вчитель. Ми з вами створимо
не просту казку, а наукову, лінгвістичну — про нашу багату українську мову.
Почнемо... Жили-були брати-слова і було їх, як завжди у казці, троє.
Старший
брат-слово дуже дружив зі словами, які були схожі на нього за значенням, і
звався ...(синонімом).Синонім
— схожий, подібний. Другий брат-
слово дружив зі словами, що зовсім не схожі на нього
і мають протилежне
значення. Цього звали...(антонім).Антонім —
значить протилежний за
значенням.
Третій брат-слово дружив зі словами-близнюками, що писалися так, як і він, а
значення мали різні. Він звався...(омонім)
Жили брати, дружили, людям справно служили.
Вчитель. Для чого служать ці брати?
Діти. Синоніми служать, щоб
більш точно і конкретно розкрити значення слова, щоб у мовленні не було
повторень. Антоніми служать, для порівняння, зіставлення. Омоніми дозволяють
максимально використати кожне слово, даючи йому кілька значень.
Вчитель. І всі вони дуже
потрібні нам, бо роблять нашу мову багатою, красивою...Шануйте їх, діти.
СЛОВА -НАВПАКИ. АНТОНІМИ
Мета уроку. Дати уявлення про
антоніми-протилежні слова. Вчити учнів використовувати їх в усному і писемному
мовленні; сприяти розвитку багатства словника та образності мови. Виховувати
спостережливість, мовне чуття. Збагачувати мовлення дітей перлинами усної
народної творчості. Вчити порівнювати, аналізувати, робити висновки.
Матеріал. Мовний матеріал, схеми-опори, ілюстрації.
Хід
уроку
Вчитель. Прямо — криво, вгору — вниз,
влітку — взимку, стій — іди, до пустелі — до води, ніч і день, лежу — стою, то
мовчу, то говорю...
Все говорять навпаки, не слова, а вороги.
Слова, що люблять ворогувати, звикли люди
антонімами звати.
У мові без них наш народ нікуди, як жити
не можна без хліба й води.
Слова ці у мові ми завжди вживаєм, коли
протилежне щось називаєм...
Слово-антонім. Добре
синонімам — вони завжди заодно, живуть дружно, а тут тільки й чуєш навпаки.
Скажу “так”, то брат-антонім обов’язково заперечить “ні”:
“День” скажу — він скаже “ніч”,
з
печі вийми — суне в піч.
Сонце світить — дощ іде,
хтось загубить — він знайде.
Вчитель. Ну хіба це так
погано? Без антонімів також не можна обійтися у нашій мові. Світ тримається на
боротьбі протилежностей. Добре, що люди всі різні, і що після зими буде літо, і
що після дощику виглядає сонечко, а життя перемагає смерть... З давніх пір люди
поважають антоніми, тому й живуть вони віки. У мовну скарбницю їх люди сховали
— у загадках, прислів’ях, приказках... Все пізнається у порівнянні, а найлегше
порівнювати протилежні речі.
1 . Чорна
корова всіх поборола.
Біла прийшла
— всіх підняла. (День-ніч)
2.
Маленька
праця краща за велике безділля.
3.
Правда та кривда.
4.
Що старе,
що мале...
5.
Із маленької хмари великий дощ буває.
6.
То сидить, то скаче, то сміється, то
плаче...
7.
Сміх крізь сльози.
8.
Від любові до
ненависті один крок.
9.
Мати й мачуха (квітка)
10.
Поганий
мир краще гарної війни.
Вчитель. Бачиш, любий Антоніме, як воно
виходить.
Слово-антонім. Зрозумів, що це вже не так і
погано, коли братик не погоджується. Хоч ми і різні, та дуже потрібні у мові.
Вчитель. Так, у суперечці народжується
істина. Недарма народ так любить антоніми і так часто ними користується.
Світ не існує без протиріч: без дня не
буває ночі,
без світла пітьми не буває, друг не буває
справжнім, коли ворогів немає.
Кожне слово свою має ціну,
лиш мовне багатство безцінне.
А
зараз давайте визначимо, чи подружилися ви з антонімами.
Гра
“Скажи навпаки” (з м’ячем)
Хід гри
Вчитель
кидає м’яч і називає слово. Дитина, яка зловила м’яч повертаючи його, називає
слово-антонім.
День — ніч Холод — спека Світло — темінь
Зима — літо Гарно — погано Сидить — стоїть
Підсумок уроку.
Вчитель. Молодці діти. Ми з вами вже
стільки знаємо про синоніми (схожі слова) і антоніми (протилежні слова)!
Домашня робота.
Вдома впишіть антоніми і синоніми у ці будиночки-картки.
ЛАГІДНІ
СЛОВА,ЩО ПЕСТЯТЬ ДУШУ, ОЗНАЙОМЛЕННЯ ЗІ ЗМЕНШУВАЛЬНО-ПЕСТЛИВИМИ ФОРМАМИ СЛІВ
Мета уроку. Дати уявлення учням
про утворення зменшувально-пестливих форм слів, їх вживання, роль у мовленні
для вираження почуттів, передачі суттєвих особливостей предмета чи явища,
ознаки, дії тощо. Формувати чуттєву сферу учнів, розвивати естетичне сприймання
довкілля.
Хід
уроку
Урок бажано провести серед природи. Дорогою до парку (скверу) звернути
увагу на те, що все у природі прокидається: народилася молоденька травичка.
Поряд зі старими деревами підростають молоді деревця, з’явилися квіти,
набубнявіли бруньки... Іде весна — дитинство року.
Вчитель. Кожне дитятко матінку
має.
Гілочку гілка велику тримає.
Річечка в річку приносить водицю.
Трави підтримують ніжну травицю.
Зайчика пестить зайчиха у лузі...
Мама й дитя — то найкращії друзі.
Гра “Мама й діти”.
Хід
гри
Діти добирають
зменшувально-пестливі форми.
Всі на світі діти знають,
Як ніжно матусі їх називають.
Кожна ненька любить своє золоте малятко.
Каже зайчиха-мама: “Любе
моє...(зайченятко)”.
Каже лисиця-мама: “Любе моє...
(лисенятко)”.
Каже вовчиця-мама: “Любе
моє...(вовченятко)”.
Каже козуня: “(Козеняточко)...любе”.
Кожна матуся дитиночку любить!
Вчитель. А як вас називають
матуся, бабуся? Лагідні, пестливі форми слів передають любов, ніжність,
викликають добрі почуття. Погляньте навколо. Все таке ніжне, лагідне, весну
стрічає, маму зі святом вітає. І не лише зі святом весни, але й з народинами. У
кого вже з’явилися малюки?
Діти. У старої травички
проклюнулися молоденькі травиночки, у вербички — пуховики-рукавички, у зайчихи
— зайченята-березнята. У ведмедиці — ведмежата.
Вчитель. Все до маминого свята прокидається.
Навіть сонечко із неба усміхається.
Вся природа розквітає і співа
для матусь для наших лагідні слова.
Проліски цвітом матусю вітають.
А чи ж в нас для мами гарних слів немає?
Діти. Є, звичайно, є.
Діти добирають
зменшувально-пестливі форми до іменника «мама»
Вчитель. Як приємно буде
матусі почути від вас ці слова, тож заховайте їх у своєму серці і збережіть їх,
діти, щоб подарувати своїй неньці. Хай вони розкажуть матусям про вашу любов,
бо ніжні та лагідні слова народжуються лише у доброму серці. Подякуємо, діти, травичці,
сонечкові, деревцям.
Діти дякують, вживаючи
зменшувально-пестливі форми слів.
Вчитель. Серце добрішає,
небо світлішає, сонце теплішає, коли відчува добрі і ніжні пестливі слова.
Слів ласкавих ми не мало назбирали, для
матусі їх у серці приховали.
Комментариев нет:
Отправить комментарий