среда, 23 марта 2016 г.

Ой весна


ОЙ ВЕСНА, ВЕСНА, ДНЕМ КРАСНА

Інтегрований урок з позакласного читання й української мови. 3-й клас

Мета: узагальнити знання учнів про весняні зміни в природі; формувати  

            навички правильного, виразного читання; розвивати зв’язне образне

            мовлення, вчити дітей самостійно описувати природу навесні,

            висловлювати свої думки в логічній послідовності виховувати любов

            до природи і народних традицій, любов до прекрасного.



Обладнання: малюнки квітів; диск П.Чайковського «Пори року. Квітень»;   

                         репродукції до теми «Весна»; картки з текстами.



ХІД УРОКУ



Організація класу.

Учитель розподіляє учнів на три групи.



Оголошення теми й мети уроку.

      Мотивація навчальної діяльності.

      Передбачення теми.

 - Послухайте вірш і спробуйте сказати, про що ми творитимемо на уроці.

У зеленому намисті,

Синьоока, чарівна,

Стеле килими барвисті,

Йде дібровами... (весна).

 Так, це весна. Є в неї три сини, які землю при¬крашають. Відгадайте загадки і скажіть, як їх звати:



Ще вітер зимовий з дощем гуде,

Ще сніг острівками блищить де-не-де.

Береза сережки свої розпускає.

Чи ви здогадались, коли це буває? (У березні)



Уже пташки вернулися в наш край,

Про весну співають поле й гай.

Ніжаться на сонці трави, квіти.

Вже настав ласкавий місяць... (квітень).



А в цім місяці підряд

Маємо багато свят.

Зеленіють буйно трави,

То іде веселий... (травень).



 А чому весняні місяці так називаються, розкажуть члени нашого довідкового бюро.



1-й доповідач. Назва першого весняного місяця походить від слова «береза».            

                          У цьому місяці береза наливається соком.      

                          Ще кажуть, що березень березовим віником зиму відганяє, а

                          весну в гості запрошує.

2-й доповідач. Квітень називали квітнем, красенем, водолієм. У народі є ще

                          одна поетична назва цього місяця - лелечник. Ідеться про

                          лелеку, який прино¬сить на своїх крилах весну. Недарма

                          кажуть: «Прилетів лелека - приніс весну здалека».

3-й доповідач. Останній весняний місяць має особливі заслуги: саме в травні

                          природа постає в усій своїй красі довколишній світ немов

                          святкує молодість буйним цвітінням, пишною травою,

                          багатоголоссям пташиного царства. Ще травень називали

                          пісенником, громовиком, травником. Травень під ноги стелить

                          травицю.

Весна — гарна пора року. Подивіться, на репродукції з зображенням весняної природи. Скажіть, яка весна?

 За що ви любите весну? (Ми любимо весну за веселу пісеньку струмочків і спів птахів, за ласкаве сонячне проміння, за килим із шовкової травиці.)

 Ми поговоримо про весну, її ознаки, своє ставлення до неї, і в кінці уроку ви спробуєте написати твір «Пробудження весняної природи».

Актуалізація опорних знань

Складання асоціативного куща.

 З якими ознаками у вас асоціюється весна?



 Музиканти, художники, поети в своїх творах зверталися до теми весни. Зараз ви почуєте прекрас¬ну музику П.Чайковського «Пори року. Квітень». А учні нашого класу прочитають напам’ять вірші про весну.

 Однією з ознак весни є квіти, які прикрашають луки й милують наше око. Зараз я читатиму загадки про весняні квіти. Ви відгадуватимете, і на дошці ми складемо весняний букет.

Загадки для вікторини.

Сонце луки цілувало —

Все довкола жовтим стало.

Дужче сонечко пригріло

Жовта фарба побіліла.

Літній вітерець повіяв —

Білий килимок розвіяв. (Кульбаба.)



Цвіте синьо, лист зелений,

Квітник прикрашає.

Хоч мороз усе побив,

Його не знімає. (Барвінок.)

Іще сніг не зійшов із землі,

А з-під нього рослини малії

Визирають і сонце вітають,

Синім цвітом вони розцвітають.

Якщо рідну природу ти знаєш,

То одразу ці квіти впізнаєш. (Пролісок.)



Я перший зацвітаю серед гаю,

І білий, наче сніг я колір маю. (Підсніжник.)

На дошці з'являється весняний букет із малюнків-відгадок.

Фізкультхвилинка.

 Уявіть себе весняною квіткою й подаруйте свій танок весні.

Вивчення нового матеріалу.

Робота в групах.

 Кожна людина по-своєму сприймає весну. Прочитаймо, як змальовують весну видатні письменники.

1-ша група (найслабші діти). Прочитати оповідання В.Сухомлинського «Пролісок», додаючи кінцівку слів.

Розбудил... сонечко ліс. Розтопил... сніжинк... на вірхівц... сосни. Впала тепл... крапельк... на сніг. Про- бил... вона намет і сухе лист... . Там, де вона впал..., з’явилас... зелен... стрілочк... . А на ній — блакитний дзвіночок. Дивиться на сніг — дивується: «А чи не ран... я прокинувс...?» «Ні, не рано», — заспівач... пташки. І настала весн... .

2-га група. Речення в оповіданні О.Кошеленка «Найвеселіший місяць» треба читати справа наліво.

Парках і лісах в хору пташиного до прислухайтеся. Весну вони славлять голоси різні на. Соловейка в голос найгучніший та. Далеко-далеко голос його чути і, співак цей сховався кущів листя свіжого серед.

Трави, хліби піднімаються буйно. Ластівки шугають, стріли чорні мов, ними над а.

3-тя група. Прочитати оповідання М.Коцюбинського «Навесні», додаючи слова, що підходять за змістом.

Щиріше стало сонечко доглядати                               .

Поринули весняні                 , розлилися широкою повіддю.

З-під снігу зазеленіла                     , звеселила                          .

Звився він високо під чисте                , і заспівав про те, що мертва земля

знов                    , що сонце стало ласкавим,            , ясним. Набубнявіли на

                 бруньки, готуючись зеленим                   замаїти гаї та діброви.



Узагальнення й систематизація знань учнів.

Кожна група виконує своє завдання.

1-ша група. Поширити речення.

Настала весна. Засяяло сонечко. Задзюрчали стру¬мочки. Прокинулася річка. Повернулися птахи.

2-га група. Написати твір за поданим планом.

3-тя група. Написати твір за власними спостереженнями.

Читання творів. Обговорення написаного.

 Підсумок уроку.

— Уявіть собі, що Весна — це жива істота. Що б ви їй побажали?

Домашнє завдання.

-         Свої спостереження за природою навесні спробуйте висловити у власних невеличких віршах.

Урок - проект у 3 класі





    

       Тема «Осінь така  мила…»



Мета:

-         поглибити знання про осінні зміни у природі;

-         розвивати зв’язне мовлення, мислення, творчість, вміння робити висновки, висловлювати свою думку, презентувати свою роботу; сприяти у набутті комунікативних навичок;  удосконалювати навички читання; розкриття особистих здібностей учнів;

-         виховувати любов до природи.



Обладнання: обкладинка книги, картки для індивідуальної та групової роботи, малюнки із зображенням осені, картки оцінювання, сигнальні картки, портрет М.Сингаївського, презентація з фотографіями осінньої природи.



Тип проекту – змішаний (інформаційний, творчий)



                 За предметно-змістовою галуззю знань – міжпредметний

Природознавство. Сонячне світло і тепло. Вплив сонця на зміну пір року. Осінні зміни у природі.

Читання. М.Сингаївський «Осіння гра»

Образотворче мистецтво. Сюжетно – тематична  композиція «Осінь така мила…»

Українська мова.  Розвиток зв’язного мовлення



                 За характером контактів – внутрішній

                 За кількістю учасників – колективний

                 За тривалістю – короткотривалий



Завдання проекту:

-         зібрати науковий та літературний матеріал про осінь;

-         оформити виставку художніх робіт з теми;

-         створити власні твори різних жанрів (вірші, казки);





Учасники проекту – всі учні класу, класний керівник



Хід  уроку:



І. Організаційний момент.

        Дзвоник вже сигнал нам дав.

        Працювати час настав.

        Працюй наполегливо, швидко, старанно,

        Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.

-         Спочатку сідають дівчатка, потім – хлопчики.



ІІ. Повідомлення мети, мотивація навчальної діяльності.

-         Сьогодні у нас звітний урок за проектом «Осінь така мила…». Про свої здобутки звітуватимуть групи «Дослідники», «Народознавці», «Читайлики», «Художники», «Творці».  З матеріалу, який ви підготували до цього уроку, ми створимо книгу – збірку «Осінь така мила…». Обкладинка вже виготовлена, а сторінки зявляться завдяки вашій наполегливій роботі. Також ми познайомимось з текстом М.Сингаївського «Осіння гра».



Звязно висловлювати думки                                      Презентувати дослідження






      Працювати в групах               Цей урок навчить нас                Бачити красу природи






                                                Свідомо читати текст

Вправа «Очікування»

(Діти по черзі проговорюють свої очікування від уроку, а вчитель прикріплює на дошку осінні листочки у вигляді килимка).

-         Ось таку  картину осені створили ваші очікування. Який чудовий килим! У пору листопада я також впіймала ось такий листочок, дивний і казковий. Він не тільки доповнює осінній пейзаж, а й підкаже, що я очікую:

           ви будете наполегливо і старанно виконувати завдання;

          будете правильно та точно  висловлювати свої думки;

           будете злагоджено працювати на уроці.

-         У вас на партах – картка оцінювання. В кінці уроку ви самі виставите собі оцінку за роботу. Потім  члени групи і я оцінимо вашу роботу.



ІІІ. Робота над матеріалом уроку

1. Фронтальна бесіда.

- Яке значення має Сонце?

(Сонце дає Землі світло та тепло. Сонце необхідно живій природі, щоб рости та розвиватися.)

- Як Сонце впливає на зміну пір року?

(Якщо Сонце знаходиться високо на небосхилі, то його промені падають на земну поверхню прямовисно. Такі промені віддають найбільше тепла. Настає літо.  Якщо Сонце стоїть низько, то промені падають косо. Вони нагрівають поверхню Землі менше. Висота Сонця змінюється, тому змінюються пори року. Влітку – жарко, восени – холодніше, взимку – холодно.)



2.     Створення тематичної павутинки «Осінь»

      -  Яка пора року настала?

-  Сьогодні до нас у гості завітала Осінь

(Входить дівчина у костюмі осені)

-         Я – Осінь. Пора надзвичайно чарівна.

У барвах казкових ліси і поля.

Я тут господиня, я Осінь – царівна.

В моїм володінні земля.

Три місяці маю собі на підмогу.

Це вересень, жовтень – мої трударі.

Листопад завершує нашу дорогу

І зменшує сонця вгорі.

Погляньте ви на цю красу,

Що світу я завжди несу.

(Перегляд презентації із фотографіями осінньої природи)



-         Що ви бачите, уявляєте, коли чуєте слово «осінь»?



 дощ              краса           листопад         злива  




 жовтень                  осінь                      врожай




жито         коровай          овочі           фрукти



3.     Презентація роботи групи «Дослідники»

-         А зараз про свою роботу прозвітують групи. Запрошуємо першу групу «Дослідники». Завдяки ним ми матимемо перші сторінки книги.

  Командир: Ми енциклопедії та довідники вивчали.

                     Про осінь науковий матеріал готували.



  Календарна осінь складається з трьох місяців – вересня, жовтня, листопада. В Україні календарна осінь розпочинається 1 вересня і закінчується 30 листопада. Астрономічна осінь настає пізніше за календарну – з 23 вересня. На 22 – 23 вересня припадає осіннє рівнодення.



  Кліматична осінь не має чітких дат початку та закінчення, адже в природі вона починається в різні строки. То раніше, то пізніше опадає листя з дерев, відлітають на південь перелітні птахи, ховаються на зиму комахи та інші тварини. В Україні кліматична осінь починається після переходу температури повітря після 15 градусів у бік зниження. На більшості території України це відбувається в перші десять днів вересня.

     

  Осінь розподіляють на два періоди. Перший період – золота, радісна осінь. Другий – сіра, сумна, похмура осінь. В Україні на початку осені зазвичай панує суха, сонячна погода. Часто температура повітря перевищує 20 градусів. Тоді настає бабине літо.



  Восени дні стають коротшими, а ночі – довшими. 23 вересня день і ніч однакові, вони тривають по 12 годин, тому 23 вересня називають днем осіннього рівнодення. Після цього дня ніч стає все довшою і довшою, а день помітно скорочується. Сонце піднімається вже не так високо, як влітку, тому його промені вже слабше прогрівають землю. Температура повітря знижується. Негода настає наприкінці осені.

-         Дякуємо вам за вашу роботу.

 


4.     Робота над текстом  М. Сингаївського «Осіння гра»   

-         Сьогодні ми опрацюємо оповідання М.Сингаївського «Осіння гра». З короткими відомостями про письменника нас ознайомлять чергові бібліотекарі.

• Микола Федорович Сингаївський народився 12 листопада 1936 року в родині хліборобів на Поліссі у невеличкому селі Шатрище Житомирської області. В дитинстві він був пастухом, і надалі Миколі Федоровичу доводилося багато працювати. Він звик до будь-якої роботи. Микола Сингаївський закінчив Київський університет. Позаштатно працював у редакціях різних газет, упродовж багатьох років – головним редактором журналу «Піонерія».



• Друкувати свої роботи Микола Федорович почав ще навчаючись у школі. В 1958 році побачила світ його перша збірка для дітей «Жива криничка». Відтоді до читачів прийшло понад сорок його книжок. Письменник захоплювався мистецтвом, володіє грою на гармошці, струнних інструментах. Він – автор відомої пісні «Чорнобривці»



-         Осінь приносить зміни у життя тварин. Десь у осінньому лісі відбулися події, про які написав Микола Сингаївський. Відгадайте загадку – і дізнаєтесь, про кого йдеться у оповіданні.

Червонясту шубку має,

По гілках вона стрибає.

Хоч мала вона на зріст,

Та великий має хвіст.    (Білка)



а) Словникова робота.

    Читання  з потрібною інтонацією (радісно, здивовано, сумно, спокійно).

клопоти – турботи

впорядити –  прибрати, влаштувати

замаскувати – приховати

безжурно – весело



б)  Показове читання оповідання

     Проблемне питання:

     - Як змінюється вигляд і поведінка білки взимку?

                     Читання вчителем (до слів  …….  білка розважається.)

                     Продовження читання підготовленим учнем.

в) Виконання тестових завдань за змістом оповідання

       1. Чого у білки особливо багато восени?

             а) друзів;               б) ігор;                       в) клопотів.

        2.  Що треба міняти білці при перших заморозках?

             а) шубку;               б) гніздо;                   в) дупло.

       3.  Якого кольору білка взимку?

             а) руда;                б) сіра;             в) коричнева.

       4.  Як білки рятуються від холоду?

             а) стрибають по гілках;   б) укриваються листям;  в) укриваються хвостом.

       5.  У яку гру люблять гратися білки?

             а) у квача;             б) у хованки;             в) у довгу лозу.

       6.  Розкрийте значення слова «замаскувати».

             а) приховати;             б) влаштувати;             в) прибрати.

(Самоперевірка. На дошці – правильні відповіді)

г)  Читання оповідання учнями.

      - ланцюжком;

      - естафетою;

      - самостійне.

д)   Гра «Розвідники»  (вибіркове читання).

    - Знайдіть і прочитайте уривок, зображений на малюнку.

    - Яких клопотів особливо багато у білки восени?

    - Як білка міняє шубку?



е) Групова робота. Гра «Будівельники».  Побудувати правильну послідовність пунктів плану.

      Де гілка – там і білка

      Ліс у милій Україні

      Білчині ігри

      Рятування від завірюхи

      Нове вбрання білки



є) Домашнє завдання за вибором:

   - підготувати переказ тексту;

  - придумати продовження оповідання.

5.     Фізкультхвилинка

-         Встаньте, друзі, посміхніться!

Землі рідній поклоніться.

І до сонця потягніться.

Ми про осінь заспіваймо

І таночок починаймо.

(Діти співають пісню, виконують танцювальні рухи)

      «Що нам осінь принесе»

Слова Л.Некрасової                  Музика З.Левіної

           / Що нам осінь принесе?/  2 рази

           / - Яблука румяні, пахучий мед./ 2 рази



            / Що нам осінь принесе?/  2 рази

            / - Овочів різних повний город./ 2 рази

            / Що нам осінь принесе?/  2 рази

            /  - Хлібця золотого на цілий рік/ 2 рази



6.     Презентація роботи групи «Народознавці»

-         Запрошуємо до виступу групу «Народознавці». Вони нам подарують наступні сторінки книги.

Командир: Ми довідкову літературу читали,

                   Історію назв місяців зібрали.



• Назва вересня прийшла з Полісся. Там у цей період цвіте верес – цінна медоносна рослина. Був цей місяць також заревом, сівнем та ревуном, тому що голосно перегукувалися олені. У давнину 14 вересня був першим днем Нового року.



• Жовтень – час жовтіння листя. В народі його називали грязень, хмурень, зазимник, весільник. 14 жовтня відзначали свято Покрови. З Покрови починалися весілля. За станом погоди на Покрову передбачали погоду взимку.



• У давнину листопад називали «братчини». Це від давнього обряду, що називався «братчина». На це свято збиралися родинами, гуляли, чи як казали в народі «браталися». Назва листопад прийшла із західноукраїнських земель. У цей час там опадає листя. Інші народні назви: грудкотрус, падолист, напівзимник.



• Народні прислівя про осінь.

Вересневий час – сім погод у нас.

Як вересніє, то й дощик сіє.

Жовтень ходить по краю, та й виганяє птахів із гаю.

Листопад зимі ворота відчиняє.

 





7.     Презентація роботи групи «Читайлики»

-         Зараз про свої здобутки звітуватиме група «Читайлики».

Командир: Ми в бібліотеці разом працювали,

                   Вірші, загадки, прикмети про осінь підготували.



• Народні прикмети:

1.     Чим сухіший і тепліший вересень, тим пізніше прийде зима.

2.     Грім у жовтні – на малосніжну, мяку, коротку зиму.

3.     Комарі в листопаді – мяка  зима.

4.     Пізній листопад – до суворої та затяжної зими.



• Загадки:

1) Чарівник прийшов у ліс.                 2) Розкажіть, хто добре знає,

    Фарби, пензлика приніс.                     Яке коротке літо восени буває? (Бабине літо)

    У діброві та садочку

    Стали жовтими листочки. (Осінь)



3) Кличуть нас ліси, поля, сади,                4)  Каплі з неба, дахів, стріх,

    Дозбирати осінні плоди.                              Дощ холодний, перший сніг,

    Із дерев спадає листя жовте.                        Почорнів без листя сад.

    То землею ходить місяць….(Жовтень)       Що за місяць? …(Листопад)



• Краса осені надихала багатьох поетів на створення віршів. Про осінь писали Ліна Костенко, Павло Тичина, Яків Щоголів, Марія Хоросницька. Я прочитаю вірш Марії Хоросницької «Нарядилась осінь»

Нарядилась осінь в дороге намисто,

Золоте волосся розплела над містом.

Кольорові фарби вийняла з кишені

І малює осінь жовтим по зеленім.

Здогадатись можна в парку по деревах:

Є червона фарба в неї і рожева…

Ще й відтінків різних безліч осінь має,

А стрункі ялини боком обминає…



-         Ваші сторінки ми теж вмістимо у нашу книгу. Дякуємо вам.

 





8.     Презентація роботи групи «Художники»

-         Запрошуємо для виступу групу «Художники»

Командир: Ми малюнки малювали,

                   Фарбами і пензлем працювали.

                   За природою спостерігали.

                   Картини осені відображали.



• Господарює осінь по всій землі, одягає в казкове вбрання усе навколо: і сади, і ліси, і луки, і гори. То щедрим сонечком засвітить, то холодом повіє. То небо засиніє невимовною красою, а то сірими хмарами вкриється й ну кропити рясним дощем. А вітер зірветься і почне трясти з дерев золоту красу осені.



• Осінь – щедра господиня. Вона дарує людям багатий врожай. Осінь – це місяці, коли більшість птахів стає мандрівниками. Вони летять у теплі краї – вирій. Ці перельоти тривають уже тисячі років, і кожен птах мандрує своїм шляхом.

 






9.     Презентація роботи групи  «Творці».

-         А зараз про свою роботу прозвітує група «Творці». Вони зробили перші спроби пера.



Осінь на землю ступає

Щедрі дарунки несе

В полі вона зацвітає

І розмалює усе

                        (Левицька Катя)



Листочки опадають з клена

Вже золоте у нього листя, не зелене

Летить додолу, укриває землю

Мені і радісно якось, і трішки щемно.

                                                  (Петкова Іра)



Різні барви нам дарує осінь

Золоту – берізці в коси

Червоненьку – припасла калині

А для неба залишила синю.

                                       (Федоренко Саша)



Зплів павучок павутинку

Повісив її на ялинку

Осінь на землю ступає

А павучок її розглядає.

                                (Михайлова Ярина)



Достигли яблука в саду

Боками з листя виглядають

Ще трішки, і вони впадуть

А ми їх радо позбираєм.

                               (Діжур Маша)



10.                        Групова робота.  Складання сенканів на тему «Осінь»

- Давайте побудемо поетами і напишемо вірш про осінь.

Сенкан (білий вірш)

Слово, яке позначає тему (назва предмета).  (1 слово)

Опис теми (назви ознак).                                 (2 слова)

Дія, повязана з темою (назви дій).                 (3 слова)

Фраза, що висловлює ставлення до теми.      (4 слова)

Перефразування, узагальнення, синонім.       (1 – 2 слова)



Осінь.                                                                    Осінь.

Чарівна, золота.                                                    Щедра, багата.

Фарбує, милує, веселить.                                    Дбає, чарує, дарує.

Осінь розмальовує листя дерев.                         Дарує людям багатий врожай.

Художниця.                                                           Господиня.



Осінь.                                                                     Осінь

Сумна, сердита.                                                     Багряна, золота.

Дощить, плаче, сумує.                                          Одягає, фарбує, прикрашає.

Восени часто йдуть дощі.                                     Перетворює природу на казку.

Несміяна.                                                                Чарівниця.



 І\/. Підсумок уроку.

1.     Оцінювання роботи учнів на уроці



2.     Висловлення вражень учень від уроку.  Вправа «Мікрофон»



Мені цікаво було дізнатися про ……………  .

Після уроку я обов’язково прочитаю про  ………  .

Найбільшим відкриттям для мене було …………  .



-         Чи справдилися ваші очікування від уроку?

(Учні сигналізують сигнальними картками)



-         Ви гарно підготувалися до уроку, зібрали багато цікавого матеріалу і зразково представили його.