среда, 23 марта 2016 г.

Ой весна


ОЙ ВЕСНА, ВЕСНА, ДНЕМ КРАСНА

Інтегрований урок з позакласного читання й української мови. 3-й клас

Мета: узагальнити знання учнів про весняні зміни в природі; формувати  

            навички правильного, виразного читання; розвивати зв’язне образне

            мовлення, вчити дітей самостійно описувати природу навесні,

            висловлювати свої думки в логічній послідовності виховувати любов

            до природи і народних традицій, любов до прекрасного.



Обладнання: малюнки квітів; диск П.Чайковського «Пори року. Квітень»;   

                         репродукції до теми «Весна»; картки з текстами.



ХІД УРОКУ



Організація класу.

Учитель розподіляє учнів на три групи.



Оголошення теми й мети уроку.

      Мотивація навчальної діяльності.

      Передбачення теми.

 - Послухайте вірш і спробуйте сказати, про що ми творитимемо на уроці.

У зеленому намисті,

Синьоока, чарівна,

Стеле килими барвисті,

Йде дібровами... (весна).

 Так, це весна. Є в неї три сини, які землю при¬крашають. Відгадайте загадки і скажіть, як їх звати:



Ще вітер зимовий з дощем гуде,

Ще сніг острівками блищить де-не-де.

Береза сережки свої розпускає.

Чи ви здогадались, коли це буває? (У березні)



Уже пташки вернулися в наш край,

Про весну співають поле й гай.

Ніжаться на сонці трави, квіти.

Вже настав ласкавий місяць... (квітень).



А в цім місяці підряд

Маємо багато свят.

Зеленіють буйно трави,

То іде веселий... (травень).



 А чому весняні місяці так називаються, розкажуть члени нашого довідкового бюро.



1-й доповідач. Назва першого весняного місяця походить від слова «береза».            

                          У цьому місяці береза наливається соком.      

                          Ще кажуть, що березень березовим віником зиму відганяє, а

                          весну в гості запрошує.

2-й доповідач. Квітень називали квітнем, красенем, водолієм. У народі є ще

                          одна поетична назва цього місяця - лелечник. Ідеться про

                          лелеку, який прино¬сить на своїх крилах весну. Недарма

                          кажуть: «Прилетів лелека - приніс весну здалека».

3-й доповідач. Останній весняний місяць має особливі заслуги: саме в травні

                          природа постає в усій своїй красі довколишній світ немов

                          святкує молодість буйним цвітінням, пишною травою,

                          багатоголоссям пташиного царства. Ще травень називали

                          пісенником, громовиком, травником. Травень під ноги стелить

                          травицю.

Весна — гарна пора року. Подивіться, на репродукції з зображенням весняної природи. Скажіть, яка весна?

 За що ви любите весну? (Ми любимо весну за веселу пісеньку струмочків і спів птахів, за ласкаве сонячне проміння, за килим із шовкової травиці.)

 Ми поговоримо про весну, її ознаки, своє ставлення до неї, і в кінці уроку ви спробуєте написати твір «Пробудження весняної природи».

Актуалізація опорних знань

Складання асоціативного куща.

 З якими ознаками у вас асоціюється весна?



 Музиканти, художники, поети в своїх творах зверталися до теми весни. Зараз ви почуєте прекрас¬ну музику П.Чайковського «Пори року. Квітень». А учні нашого класу прочитають напам’ять вірші про весну.

 Однією з ознак весни є квіти, які прикрашають луки й милують наше око. Зараз я читатиму загадки про весняні квіти. Ви відгадуватимете, і на дошці ми складемо весняний букет.

Загадки для вікторини.

Сонце луки цілувало —

Все довкола жовтим стало.

Дужче сонечко пригріло

Жовта фарба побіліла.

Літній вітерець повіяв —

Білий килимок розвіяв. (Кульбаба.)



Цвіте синьо, лист зелений,

Квітник прикрашає.

Хоч мороз усе побив,

Його не знімає. (Барвінок.)

Іще сніг не зійшов із землі,

А з-під нього рослини малії

Визирають і сонце вітають,

Синім цвітом вони розцвітають.

Якщо рідну природу ти знаєш,

То одразу ці квіти впізнаєш. (Пролісок.)



Я перший зацвітаю серед гаю,

І білий, наче сніг я колір маю. (Підсніжник.)

На дошці з'являється весняний букет із малюнків-відгадок.

Фізкультхвилинка.

 Уявіть себе весняною квіткою й подаруйте свій танок весні.

Вивчення нового матеріалу.

Робота в групах.

 Кожна людина по-своєму сприймає весну. Прочитаймо, як змальовують весну видатні письменники.

1-ша група (найслабші діти). Прочитати оповідання В.Сухомлинського «Пролісок», додаючи кінцівку слів.

Розбудил... сонечко ліс. Розтопил... сніжинк... на вірхівц... сосни. Впала тепл... крапельк... на сніг. Про- бил... вона намет і сухе лист... . Там, де вона впал..., з’явилас... зелен... стрілочк... . А на ній — блакитний дзвіночок. Дивиться на сніг — дивується: «А чи не ран... я прокинувс...?» «Ні, не рано», — заспівач... пташки. І настала весн... .

2-га група. Речення в оповіданні О.Кошеленка «Найвеселіший місяць» треба читати справа наліво.

Парках і лісах в хору пташиного до прислухайтеся. Весну вони славлять голоси різні на. Соловейка в голос найгучніший та. Далеко-далеко голос його чути і, співак цей сховався кущів листя свіжого серед.

Трави, хліби піднімаються буйно. Ластівки шугають, стріли чорні мов, ними над а.

3-тя група. Прочитати оповідання М.Коцюбинського «Навесні», додаючи слова, що підходять за змістом.

Щиріше стало сонечко доглядати                               .

Поринули весняні                 , розлилися широкою повіддю.

З-під снігу зазеленіла                     , звеселила                          .

Звився він високо під чисте                , і заспівав про те, що мертва земля

знов                    , що сонце стало ласкавим,            , ясним. Набубнявіли на

                 бруньки, готуючись зеленим                   замаїти гаї та діброви.



Узагальнення й систематизація знань учнів.

Кожна група виконує своє завдання.

1-ша група. Поширити речення.

Настала весна. Засяяло сонечко. Задзюрчали стру¬мочки. Прокинулася річка. Повернулися птахи.

2-га група. Написати твір за поданим планом.

3-тя група. Написати твір за власними спостереженнями.

Читання творів. Обговорення написаного.

 Підсумок уроку.

— Уявіть собі, що Весна — це жива істота. Що б ви їй побажали?

Домашнє завдання.

-         Свої спостереження за природою навесні спробуйте висловити у власних невеличких віршах.

Комментариев нет:

Отправить комментарий