Урок -
проект у 3 класі
Тема
«Осінь така мила…»
Мета:
-
поглибити знання про осінні зміни у природі;
-
розвивати зв’язне мовлення, мислення, творчість, вміння
робити висновки, висловлювати свою думку, презентувати свою роботу; сприяти у набутті
комунікативних навичок; удосконалювати
навички читання; розкриття особистих здібностей учнів;
-
виховувати любов до природи.
Обладнання: обкладинка книги, картки для індивідуальної та групової
роботи, малюнки із зображенням осені, картки оцінювання, сигнальні картки,
портрет М.Сингаївського, презентація з фотографіями осінньої природи.
Тип проекту – змішаний (інформаційний, творчий)
За предметно-змістовою галуззю знань – міжпредметний
Природознавство. Сонячне світло і тепло.
Вплив сонця на зміну пір року. Осінні зміни у природі.
Читання. М.Сингаївський «Осіння гра»
Образотворче мистецтво. Сюжетно –
тематична композиція «Осінь така мила…»
Українська мова. Розвиток зв’язного мовлення
За характером контактів – внутрішній
За кількістю учасників – колективний
За тривалістю – короткотривалий
Завдання
проекту:
-
зібрати науковий та літературний матеріал про осінь;
-
оформити виставку художніх робіт з теми;
-
створити власні твори різних жанрів (вірші, казки);
Учасники
проекту
– всі учні класу, класний керівник
Хід уроку:
І.
Організаційний момент.
Дзвоник вже сигнал нам дав.
Працювати час настав.
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб
кожна хвилинка не втратилась марно.
-
Спочатку сідають дівчатка, потім – хлопчики.
ІІ.
Повідомлення мети, мотивація навчальної діяльності.
-
Сьогодні у нас звітний урок за проектом «Осінь така
мила…». Про свої здобутки звітуватимуть групи «Дослідники», «Народознавці»,
«Читайлики», «Художники», «Творці». З
матеріалу, який ви підготували до цього уроку, ми створимо книгу – збірку
«Осінь така мила…». Обкладинка вже виготовлена, а сторінки з’являться завдяки вашій наполегливій роботі. Також ми
познайомимось з текстом М.Сингаївського «Осіння гра».
Зв’язно
висловлювати думки
Презентувати дослідження
![]() |
|||
![]() |
|||
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image003.gif)
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image003.gif)
![]() |
Свідомо читати текст
Вправа «Очікування»
(Діти по черзі проговорюють свої
очікування від уроку, а вчитель прикріплює на дошку осінні листочки у вигляді
килимка).
-
Ось таку картину
осені створили ваші очікування. Який чудовий килим! У пору листопада я також
впіймала ось такий листочок, дивний і казковий. Він не тільки доповнює осінній
пейзаж, а й підкаже, що я очікую:
•
ви будете наполегливо і старанно виконувати завдання;
• будете правильно та точно висловлювати свої думки;
•
будете злагоджено працювати на уроці.
-
У вас на партах – картка оцінювання. В кінці уроку ви
самі виставите собі оцінку за роботу. Потім
члени групи і я оцінимо вашу роботу.
ІІІ. Робота над матеріалом уроку
1. Фронтальна бесіда.
- Яке значення має Сонце?
(Сонце дає Землі світло та тепло.
Сонце необхідно живій природі, щоб рости та розвиватися.)
- Як Сонце впливає на зміну пір
року?
(Якщо Сонце знаходиться високо на
небосхилі, то його промені падають на земну поверхню прямовисно. Такі промені
віддають найбільше тепла. Настає літо.
Якщо Сонце стоїть низько, то промені падають косо. Вони нагрівають
поверхню Землі менше. Висота Сонця змінюється, тому змінюються пори року.
Влітку – жарко, восени – холодніше, взимку – холодно.)
2. Створення тематичної
павутинки «Осінь»
- Яка пора року настала?
-
Сьогодні до нас у гості завітала Осінь
(Входить дівчина у костюмі осені)
-
Я – Осінь. Пора надзвичайно чарівна.
У барвах казкових ліси і поля.
Я тут господиня, я Осінь –
царівна.
В моїм володінні земля.
Три місяці маю собі на підмогу.
Це вересень, жовтень – мої
трударі.
Листопад завершує нашу дорогу
І зменшує сонця вгорі.
Погляньте ви на цю красу,
Що світу я завжди несу.
(Перегляд презентації із
фотографіями осінньої природи)
-
Що ви бачите, уявляєте, коли чуєте слово «осінь»?
дощ краса листопад злива
![]() |
![]() |
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image007.gif)
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image007.gif)
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image008.gif)
![](file:///C:/Users/6062~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image009.gif)
![]() |
![]() |
жито коровай овочі фрукти
3. Презентація роботи групи
«Дослідники»
-
А зараз про свою роботу прозвітують групи. Запрошуємо
першу групу «Дослідники». Завдяки ним ми матимемо перші сторінки книги.
Командир: Ми енциклопедії та довідники вивчали.
Про осінь науковий матеріал
готували.
•
Календарна осінь складається з трьох місяців – вересня, жовтня,
листопада. В Україні календарна осінь розпочинається 1 вересня і закінчується
30 листопада. Астрономічна осінь настає пізніше за календарну – з 23 вересня.
На 22 – 23 вересня припадає осіннє рівнодення.
•
Кліматична осінь не має чітких дат початку та закінчення, адже в природі
вона починається в різні строки. То раніше, то пізніше опадає листя з дерев,
відлітають на південь перелітні птахи, ховаються на зиму комахи та інші
тварини. В Україні кліматична осінь починається після переходу температури
повітря після 15 градусів у бік зниження. На більшості території України це
відбувається в перші десять днів вересня.
•
Осінь розподіляють на два періоди. Перший період – золота, радісна
осінь. Другий – сіра, сумна, похмура осінь. В Україні на початку осені зазвичай
панує суха, сонячна погода. Часто температура повітря перевищує 20 градусів.
Тоді настає бабине літо.
•
Восени дні стають коротшими, а ночі – довшими. 23 вересня день і ніч
однакові, вони тривають по 12 годин, тому 23 вересня називають днем осіннього
рівнодення. Після цього дня ніч стає все довшою і довшою, а день помітно
скорочується. Сонце піднімається вже не так високо, як влітку, тому його
промені вже слабше прогрівають землю. Температура повітря знижується. Негода
настає наприкінці осені.
-
Дякуємо вам за вашу роботу.
4. Робота над текстом М. Сингаївського «Осіння гра»
-
Сьогодні ми опрацюємо оповідання М.Сингаївського «Осіння
гра». З короткими відомостями про письменника нас ознайомлять чергові
бібліотекарі.
• Микола Федорович Сингаївський
народився 12 листопада 1936 року в родині хліборобів на Поліссі у невеличкому
селі Шатрище Житомирської області. В дитинстві він був пастухом, і надалі
Миколі Федоровичу доводилося багато працювати. Він звик до будь-якої роботи.
Микола Сингаївський закінчив Київський університет. Позаштатно працював у
редакціях різних газет, упродовж багатьох років – головним редактором журналу
«Піонерія».
• Друкувати свої роботи Микола
Федорович почав ще навчаючись у школі. В 1958 році побачила світ його перша
збірка для дітей «Жива криничка». Відтоді до читачів прийшло понад сорок його
книжок. Письменник захоплювався мистецтвом, володіє грою на гармошці, струнних
інструментах. Він – автор відомої пісні «Чорнобривці»
-
Осінь приносить зміни у життя тварин. Десь у осінньому
лісі відбулися події, про які написав Микола Сингаївський. Відгадайте загадку –
і дізнаєтесь, про кого йдеться у оповіданні.
Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає.
Хоч мала вона на зріст,
Та великий має хвіст. (Білка)
а) Словникова робота.
Читання з потрібною інтонацією
(радісно, здивовано, сумно, спокійно).
клопоти – турботи
впорядити – прибрати, влаштувати
замаскувати – приховати
безжурно – весело
б) Показове
читання оповідання
Проблемне питання:
- Як
змінюється вигляд і поведінка білки взимку?
Читання вчителем (до
слів …….
білка розважається.)
Продовження читання
підготовленим учнем.
в) Виконання тестових завдань за змістом
оповідання
1.
Чого у білки особливо багато восени?
а) друзів; б)
ігор; в) клопотів.
2. Що треба міняти білці при
перших заморозках?
а) шубку; б)
гніздо; в) дупло.
3. Якого кольору білка взимку?
а) руда; б)
сіра; в) коричнева.
4. Як білки рятуються від холоду?
а) стрибають по гілках; б)
укриваються листям; в) укриваються
хвостом.
5. У яку гру люблять гратися
білки?
а) у квача; б) у
хованки; в) у довгу лозу.
6. Розкрийте значення слова
«замаскувати».
а) приховати; б)
влаштувати; в) прибрати.
(Самоперевірка. На дошці – правильні відповіді)
г) Читання
оповідання учнями.
-
ланцюжком;
-
естафетою;
-
самостійне.
д) Гра
«Розвідники» (вибіркове читання).
-
Знайдіть і прочитайте уривок, зображений на малюнку.
- Яких
клопотів особливо багато у білки восени?
- Як
білка міняє шубку?
е) Групова робота. Гра «Будівельники». Побудувати правильну послідовність пунктів
плану.
Де
гілка – там і білка
Ліс у
милій Україні
Білчині ігри
Рятування від завірюхи
Нове
вбрання білки
є) Домашнє завдання за вибором:
-
підготувати переказ тексту;
-
придумати продовження оповідання.
5. Фізкультхвилинка
-
Встаньте, друзі, посміхніться!
Землі рідній поклоніться.
І до сонця потягніться.
Ми про осінь заспіваймо
І таночок починаймо.
(Діти співають пісню, виконують
танцювальні рухи)
«Що нам осінь принесе»
Слова Л.Некрасової Музика З.Левіної
/
Що нам осінь принесе?/ 2 рази
/
- Яблука рум’яні, пахучий мед./ 2 рази
/ Що нам осінь принесе?/ 2 рази
/ - Овочів різних повний город./ 2 рази
/ Що нам осінь принесе?/ 2 рази
/ - Хлібця золотого на цілий рік/
2 рази
6. Презентація роботи групи
«Народознавці»
-
Запрошуємо до виступу групу «Народознавці». Вони нам
подарують наступні сторінки книги.
Командир: Ми довідкову літературу
читали,
Історію назв місяців
зібрали.
• Назва вересня прийшла з
Полісся. Там у цей період цвіте верес – цінна медоносна рослина. Був цей місяць
також заревом, сівнем та ревуном, тому що голосно перегукувалися олені. У
давнину 14 вересня був першим днем Нового року.
• Жовтень – час жовтіння листя. В
народі його називали грязень, хмурень, зазимник, весільник. 14 жовтня
відзначали свято Покрови. З Покрови починалися весілля. За станом погоди на
Покрову передбачали погоду взимку.
• У давнину листопад називали
«братчини». Це від давнього обряду, що називався «братчина». На це свято
збиралися родинами, гуляли, чи як казали в народі «браталися». Назва листопад
прийшла із західноукраїнських земель. У цей час там опадає листя. Інші народні
назви: грудкотрус, падолист, напівзимник.
• Народні прислів’я про осінь.
Вересневий час – сім погод у нас.
Як вересніє, то й дощик сіє.
Жовтень ходить по краю, та й
виганяє птахів із гаю.
Листопад зимі ворота відчиняє.
7. Презентація роботи групи
«Читайлики»
-
Зараз про свої здобутки звітуватиме група «Читайлики».
Командир: Ми в бібліотеці разом
працювали,
Вірші, загадки, прикмети про
осінь підготували.
• Народні прикмети:
1. Чим сухіший і тепліший
вересень, тим пізніше прийде зима.
2. Грім у жовтні – на
малосніжну, м’яку, коротку зиму.
3. Комарі в листопаді – м’яка зима.
4. Пізній листопад – до
суворої та затяжної зими.
• Загадки:
1) Чарівник прийшов у ліс. 2) Розкажіть, хто добре знає,
Фарби,
пензлика приніс. Яке
коротке літо восени буває? (Бабине літо)
У
діброві та садочку
Стали
жовтими листочки. (Осінь)
3) Кличуть нас ліси, поля, сади, 4) Каплі з неба, дахів, стріх,
Дозбирати осінні плоди. Дощ холодний,
перший сніг,
Із дерев
спадає листя жовте.
Почорнів без листя сад.
То
землею ходить місяць….(Жовтень) Що
за місяць? …(Листопад)
• Краса осені надихала багатьох поетів на
створення віршів. Про осінь писали Ліна Костенко, Павло Тичина, Яків Щоголів,
Марія Хоросницька. Я прочитаю вірш Марії Хоросницької «Нарядилась осінь»
Нарядилась осінь в дороге намисто,
Золоте волосся розплела над містом.
Кольорові фарби вийняла з кишені
І малює осінь жовтим по зеленім.
Здогадатись можна в парку по деревах:
Є червона фарба в неї і рожева…
Ще й відтінків різних безліч осінь має,
А стрункі ялини боком обминає…
-
Ваші сторінки ми теж вмістимо у нашу книгу. Дякуємо вам.
8. Презентація роботи групи
«Художники»
-
Запрошуємо для виступу групу «Художники»
Командир: Ми малюнки малювали,
Фарбами і пензлем працювали.
За природою спостерігали.
Картини осені відображали.
• Господарює осінь по всій землі, одягає в казкове
вбрання усе навколо: і сади, і ліси, і луки, і гори. То щедрим сонечком
засвітить, то холодом повіє. То небо засиніє невимовною красою, а то сірими
хмарами вкриється й ну кропити рясним дощем. А вітер зірветься і почне трясти з
дерев золоту красу осені.
• Осінь – щедра господиня. Вона дарує людям
багатий врожай. Осінь – це місяці, коли більшість птахів стає мандрівниками.
Вони летять у теплі краї – вирій. Ці перельоти тривають уже тисячі років, і
кожен птах мандрує своїм шляхом.
9. Презентація роботи
групи «Творці».
-
А зараз про свою роботу прозвітує група «Творці». Вони
зробили перші спроби пера.
Осінь на землю ступає
Щедрі дарунки несе
В полі вона зацвітає
І розмалює усе
(Левицька Катя)
Листочки опадають з клена
Вже золоте у нього листя, не
зелене
Летить додолу, укриває землю
Мені і радісно якось, і трішки
щемно.
(Петкова Іра)
Різні барви нам дарує осінь
Золоту – берізці в коси
Червоненьку – припасла калині
А для неба залишила синю.
(Федоренко Саша)
Зплів павучок павутинку
Повісив її на ялинку
Осінь на землю ступає
А павучок її розглядає.
(Михайлова Ярина)
Достигли яблука в саду
Боками з листя виглядають
Ще трішки, і вони впадуть
А ми їх радо позбираєм.
(Діжур Маша)
10.
Групова робота. Складання сенканів на тему «Осінь»
- Давайте побудемо поетами і
напишемо вірш про осінь.
Сенкан (білий вірш)
Слово, яке позначає тему (назва предмета). (1 слово)
Опис теми (назви ознак). (2 слова)
Дія, пов’язана з темою (назви
дій). (3 слова)
Фраза, що висловлює ставлення до теми. (4 слова)
Перефразування, узагальнення, синонім. (1 – 2 слова)
Осінь.
Осінь.
Чарівна, золота.
Щедра, багата.
Фарбує, милує, веселить. Дбає, чарує, дарує.
Осінь розмальовує листя
дерев. Дарує
людям багатий врожай.
Художниця.
Господиня.
Осінь.
Осінь
Сумна, сердита.
Багряна, золота.
Дощить, плаче, сумує.
Одягає, фарбує, прикрашає.
Восени часто йдуть дощі. Перетворює
природу на казку.
Несміяна.
Чарівниця.
І\/.
Підсумок уроку.
1. Оцінювання роботи учнів
на уроці
2. Висловлення вражень учень
від уроку. Вправа «Мікрофон»
Мені цікаво було дізнатися про
…………… .
Після уроку я обов’язково
прочитаю про ……… .
Найбільшим відкриттям для мене
було ………… .
-
Чи справдилися ваші очікування від уроку?
(Учні сигналізують сигнальними
картками)
-
Ви гарно підготувалися до уроку, зібрали багато цікавого
матеріалу і зразково представили його.
Комментариев нет:
Отправить комментарий